Historické procházky Plzní

Ve středu 4. května 2022 se vybraní žáci 9. ročníků vydali na procházku po historicky významných místech Plzně souvisejících s druhou světovou válkou. Prošli jsme ulicí Palackého, kde se nacházela tiskárna časopisu Dělník. Viděli jsme např. hnědý dům v Husově ulici, Starou synagogu ve Smetanových sadech nebo třeba bývalé sídlo gestapa na Anglickém nábřeží. Štruncovými sady jsme se dostali k Sokolovně, kde jsme si vyslechli osud 2000 deportovaných plzeňských Židů. U Pomníku prvního rozhlasového vysílání nám průvodce, pan Oliberius, vyprávěl o plzeňském povstání, které proběhlo 5. května 1945. Celou historickou procházku jsme zakončili u budovy hlavní pošty a příběhem o útěku Jindřicha Krejčíka. Pak už byl čas vrátit se do školy a přemýšlet o tom, jak je Plzeň nádherná uvnitř i zvenku.

V druhé části procházky, v úterý 7. června 2022, jsme se na náměstí Republiky dozvěděli o dění po obsazení rozhlasu a o střelbách Němců na obyvatele z nejvyšších věží a budov Plzně. Některé z nich jsme měli možnost vidět na vlastní oči. U hradeb Škodových závodů nám náš průvodce, pan Oliberius, vyprávěl o náletech na továrnu. U střední školy v Nerudově ulici jsme slyšeli osud tří mužů ze Škodovky, kteří vyjeli na pomoc povstání v nedokončeném tanku bez ochranné kopule a zemřeli při střelbě z oken školy. U Fakultní nemocnice Bory jsme se zastavili před vchodem do II. interní kliniky, kde se nacházel jeden speciální pokoj pro lidi, kteří utíkali před gestapem, a kde dostali nové falešné doklady. Viděli jsme také mnoho pamětních desek lidí, kteří právě těmto lidem pomáhali. Konec naší procházky byl u budovy Českého rozhlasu a u repliky rozhlasového vysílače, který původně stál na soutoku řek Radbuzy a Mže. I přes nepříznivé počasí jsme si procházku užili a dozvěděli se spoustu nových informací.

Bára Chottová, 9. A

Historická procházka Plzní