EXKURZE DO HVĚZDÁRNY

Ve dnech 7. – 8. 6. 2023 podnikly 5. třídy dvoudenní exkurzi do Hvězdárny v Rokycanech.
Před odjezdem počasí ukázalo, že bude třeba přibalit i zimní doplňky, ale nakonec i objednávka příjemného počasí byla přijata. Pro žáky byl připraven na Hvězdárně bohatý program. V dopoledních hodinách si vyslechli krátkou přednášku o Slunci a mohli pomocí dalekohledu pozorovat sluneční skvrny.
Odpoledne se uskutečnil výlet k nedalekému Boreckému rybníku s vodopádem. Po návratu z výletu si žáci vyráběli raketu z PET lahví a navečer je odpalovali pomocí pumpičky.
Večer proběhla další přednáška o planetách a souhvězdích. Žáci mohli hvězdářským dalekohledem pozorovat Venuši, Mars a nejznámější souhvězdí. Program skončil po půlnoci a žáci se odebrali ke spánku v chatkách a ve stanech. Ráno děti posnídaly napečené dobroty od maminek a posléze se sbalily na cestu domů.
Pro spoustu dětí byla tato exkurze plná zajímavých zážitků, cenných zkušeností a zábavy. Paní učitelky zase uvítaly, že vesmír mohli žáci poznávat i jinak, než jen ve školních lavicích.
Na závěr bychom touto cestou chtěly poděkovat ochotným tatínkům, kteří nám převezli věci na nocleh a postavili dětem stany a maminkám, které napekly dětem výtečnou snídani.

Mgr. Hana Matějková
Mgr. et Mgr. Veronika Solfronková