15. 10. 2024

V rámci školní výuky jsme se během dvou dnů 10.10.2024 a 11.10.2024 zúčastnili mezinárodního projektu Odsunutá paměť – hledání společné historie podél hranic Čech a Bavorska. Ráno jsme nasedli do autobusu, kde již seděli žáci z Německa. Po ubytování nás čekala první aktivita, která měla za cíl vzájemné seznámení se. Byli jsme rozděleni do dvou skupin a v každé skupině byli němečtí i čeští žáci. Bylo nám vysvětleno, co to byly Sudety, kde se nacházely a jak se tam různým rodinám žilo. Pak následovala další aktivita, kdy jsme měli znázornit živý obraz událostí v sudetských vesnicích 19. a 20. století. Při další aktivitě jsme si měli vybrat fotografii člověka, který zde skutečně žil a přečíst si jeho životopis. Výběrem fotografií jsme vytvořili rodiny a měli jsme se vžít do dané osoby a sdělovat její názory. První den byl zakončen promítáním kino příběhu Odsunutá paměť.

Druhý den jsme se vydali na vycházku s výkladem o historii Sudet. Projekt byl následně ukončen v Muzeu Královského hvozdu v Nýrsku, kde proběhlá i závěrečná evaluace projektu.