Beseda s kulturním atašé na Americké ambasádě
V pátek 2.6. na naši školu zavítal Todd Jurkowski, který vykonává funkci kulturního atašé na Americké ambasádě. Při besedě seznámil vybrané žáky 8. a 9. ročníků s činností Americké ambasády, promluvil o česko-amerických vztazích a nastínil možnosti studia či pracovních příležitostí v USA. Tyto informace doplnila ředitelka plzeňského Amerického centra Daniela Lukavská, která v případě zájmu nabídla žákům možnost osobní konzultace.
Součástí besedy byly dotazy žáků. Todd si jejich otázky velmi pochvaloval pro jejich nápaditost i výbornou angličtinu. Na konci besedy žáky motivoval v učení se cizích jazyků. Sám také v úvodu předvedl svoji znalost českého jazyka.
Mimo toho, že se žáci dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací, měli unikátní příležitost procvičit si anglický jazyk s rodilým mluvčím nejen pasivně, ale také aktivně díky všem dotazům, které si na pana diplomata připravili.
Vyjádření některých žáků účastnících se besedy:
Kačka Dvořáková, 9.C:
„Líbila se mi jeho schopnost mluvit česky, a že ochotně a srozumitelně odpovídal.“
Jára Mach, 9.C:
„Líbilo se mi to, protože Todd byl vtipný, srozumitelný a hlasitý. Také se mi líbil program studování v Americe.“
David Kraft, 9.C:
„Podle mě to bylo velice dobré, pán mluvil hlasitě, srozumitelně a dobře anglicky. Rozuměl jsem všemu, co řekl a byl velice sympatický.“
Viki Bejmová, 8.A:
„Panu diplomatovi bylo dobře rozumět. Nejlepší byl čas na otázky, dozvěděla jsem se další nové věci o USA.“
Šimon Kobes, 8.A:
„Dozvěděl jsem se spoustu možností, jak se dostat nebo jak studovat v Americe.“
Kačka Uldrychová, 9.A:
„Bylo to zajímavé. Nejdřív na nás Todd mluvil česky, poté anglicky. Byla to skvělá zkušenost slyšet mluvit rodilého mluvčího. Mluvil o výměnném pobytu, šanci na rok studovat v Americe nebo jet do Ameriky jen na letní prázdniny, najít si práci a všeobecně zkusit samostatný život, což mi přijde jako skvělá zkušenost. Taktéž s námi mluvil o falešných zprávách a různě nás varoval. Taky nám povídal o jeho práci či o jeho životě jako takovém. Celá ta hodina bylo něco, co nám rozšířilo obzory. Většina věcí byla pojata se srandou.“
Tomáš Tybitancl, 9.A:
„Zjistil jsem, že moje slovní zásoba je velmi rozsáhla – každé větě jsem rozuměl. Sice pan diplomat mluvil na americké poměry velmi pomalu, i tak si myslím, že bych rozuměl Američanovi v Americe. Pan diplomat si vybral témata v prezentaci, která mě zaujala. Zjistil jsem, že v USA je mnoho celebrit s českými kořeny. Vystupování pana diplomata mi přišlo sympatické. Také mě překvapilo, že pan diplomat pochází z rodiny s českými kořeny.“
Karolína Elicharová, 9.A:
„Radost mi udělal celkový program. Pan diplomat se dokonce snažil mluvit česky, což mě celkem pobavilo. Pan diplomat s námi hodně mluvil o vztazích ČR a USA, odkud pochází, a o výměnných programech studentů. Měsíční pobyt v zahraničí mě velmi zaujal, v budoucnu bych chtěla hodně cestovat a tohle je celkem slušný začátek (rozvoj a zlepšení v AJ, zkušenosti). Pan diplomat na mě zapůsobil velmi kladně a k mému překvapení jsem mu rozuměla dost dobře.“
Agáta Benešová, 9.A:
„Pán byl velmi sympatický a vtipný. Dal nám pár rad do života. Dozvěděli jsme se dost zajímavostí – např. o Čechoameričanech a českých názvech v USA. Ptal se nás na spousty věcí, také se často ptal, jestli rozumíme. Řekl nám o sobě spousty věcí. Část rodiny má z Česka. Měli jsme prostor ptát se ho na naprosto cokoliv. Umí i trochu česky, prozradil nám svoje nejoblíbenější české slovo a asi 10 min povídal česky. Spousty z nás se anglicky rozmluvilo. Všichni jsme mu velmi dobře rozuměli. Tato hodina mi dala nové zkušenosti a informace. Kdybych mohla, klidně bych si to zopakovala. Pán byl velmi milý a vstřícný, každou chvíli rozesmál celou třídu. Také byl velmi moudrý, vede si záznamy s tím, co by chtěl zažít, než zemře. To mě velmi zaujalo.“
Mgr. Michaela Vondráková