Od roku 2000 pracuje na škole žákovský parlament. Členové žákovského parlamentu jsou voleni ve svých třídách každý školní rok. Z každé třídy jsou vybráni dva a je volen i předseda ŽP. Jejich hlavním úkolem je zprostředkování informací a komunikace s vedením školy, učiteli i spolužáky.

Žákovský parlament se schází každých šest týdnů, v případě potřeby častěji. Plánuje činnosti a akce ve spolupráci se školním klubem, dozvídá se novinky a změny, které se týkají výuky, provozu školy a má možnost získat odpovědi na otázky, které zajímají i jeho spolužáky.

žákovský parlament se podílí na přípravě akcí školy jako např.:

• Sportovní turnaje
  • Aktivní zapojení do příprav a průběhu „Vánočního jarmarku“
  • Mikulášská nadílka pro žáky prvního stupně a děti z 91. MŠ
  • Vánoční výtvarné dílny
  • Barevný týden
  • Projekt „Bezpečný pes“ ve spolupráci s Kynologickým servisem s.r.o.
  • Školní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů
  • Zábavné sportovní odpoledne pro naše žáky, rodiče i veřejnost

Na každé schůzce se hodnotí, výsledky pořádaných akcí, co se podařilo, co bude dobré příště změnit a plánují se další akce.

Schůzek žákovského parlamentu se zúčastňuje zástupce vedení školy a hosté jako například třídní učitelé nebo vedoucí školní jídelny.

Činnost žákovského parlamentu se po několika letech zkušeností s jeho působením na škole velmi osvědčila. Žáci se aktivně podílí na chodu školy, přebírají zodpovědnost za aktivity, které sami navrhují, aktivně se podílí na prezentaci školy na veřejnosti.

Cíle žákovského parlamentu:

• Prostřednictvím žákovského parlamentu mají žáci 5. – 9. ročníků možnost vyjádřit se k fungování školy i ke kvalitě vzdělávacího procesu.
  • Zástupci parlamentu se aktivně podílejí na vytváření pozitivního klimatu školy.
  • Činnost ŽP vede ke zlepšení postoje každého žáka ke školní práci a vzájemné pomoci žáků.
  • Aktivně zlepšuje kontrolu dodržování školního řádu, hygieny a bezpečnosti ve škole, pomáhá při zajišťování čistoty a pořádku s cílem odstraňovat lhostejnost a nezájem. Předchází negativním jevům, jako jsou šikana, ubližování druhým a ničení školního majetku.
  • Zprostředkovává výměnu informací mezi žáky, učiteli a vedením školy.
  • Připravuje a organizuje kulturní a sportovní akce školy a podílí se na dalších aktivitách. Řeší připomínky a návrhy žáků na zlepšení chodu školy.
  • Parlament umožňuje žákům komunikovat s dospělými a brát je jako své partnery.
  • Učí žáky přijímat odpovědnost za svou práci, rozdělovat si role ve skupině, udělovat a získávat zpětnou vazbu, posiluje postoj, že proměňovat věci kolem sebe má smysl a že to může zvládnout každý z nás.
  • Z každého zasedání žákovského parlamentu je vytvořen zápis, který se konzultuje prostřednictvím předsedy ŽP a koordinátora ŽP s vedením školy.

Stanovy žákovského parlamentu:

• Členem žákovského parlamentu se může stát každý žák 5. - 9. třídy.
  • Členové žákovského parlamentu jsou voleni svými spolužáky na jeden školní rok. V nutném případě mohou být nadpoloviční většinou svých spolužáků odvoláni. Na jejich místo je pak zvolen jiný třídní zástupce.
  • Volby do žákovského parlamentu probíhají na začátku školního roku, nejpozději do 30. září daného školního roku.
  • Zvolený člen je povinen se pravidelně zúčastňovat všech jednání žákovského parlamentu.
  • Nemůže-li se jednání zúčastnit, je povinen se omluvit a sjednat za sebe náhradu (zvoleného zástupce).
  • Schůzka žákovského parlamentu bude probíhat 1x za 6 týdnů. Termín schůzky bude vždy zveřejněn na nástěnce parlamentu. V průběhu každého měsíce proběhnou dvě schůzky žákovského parlamentu. V případě potřeby bude svolána mimořádná schůzka žákovského parlamentu. Schůzka žákovského parlamentu může také proběhnout online prostřednictvím Teams.
  • Všichni členové parlamentu mají zcela rovnoprávné postavení. Přítomní dospělí hlasovací právo nemají, mohou pouze vyjadřovat svá doporučení. K přijetí návrhu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných.
  • Povinností každého člena parlamentu je informovat pravdivě své spolužáky o průběhu jednání žákovského parlamentu v rámci třídnických hodin, diskutovat o projednávaných problémech a o rozhodnutích, ke kterým parlament dospěl. Třídní učitelé vytvoří časový prostor pro vyřizování parlamentních záležitostí. Prioritní však vždy je, aby jednání žákovského parlamentu nenarušovalo výuku.
  • Žákovský parlament není oprávněn zasahovat do záležitostí, jejichž řešení patří do pravomocí vedení školy. Rozhodnutí ředitele a vedení školy je povinen respektovat.
  • Jednání žákovského parlamentu se jako hosté mohou zúčastnit všichni žáci, učitelé i provozní zaměstnanci školy. Všichni jsou vřele vítáni.